Soubory v chatu a v týmu, oprávnění v kartě Soubory

Soubory připojené do příspěvku kanálu se ukládají do složky kanálu knihovny dokumentů Dokumenty. Lze změnit jejich oprávnění, tj. nastavit je např. pro členy jen pro čtení.

Soubory z chatu

V roli studentky Marie Sladké pošleme v chatu učitelce Evě Kolínské návrh seminární práce k připomínkám:

• V aplikaci Teams klikneme v levém svislém panelu do tlačítka Chat.
  • V horním řádku okna klikneme před polem Hledat do tlačítka Nový chat.
  • Do pole Komu zapíšeme jméno Eva Kolínská. Můžeme využít našeptávání jména.
  • Vybereme jméno a stiskneme klávesu Enter.
  • Do pole Napište novou zprávu zapíšeme jednoduchý text: Dobrý den. Prosím o připomínky k mé seminární práci, kterou připojuji.
  • V panelu rozšíření pod polem zprávy klikneme do tlačítka Připojit. Soubor do chatu můžeme připojit z OneDrive pro firmy nebo z lokálního uložení na počítači.
  • Vybereme volbu Nahrát z počítače, dohledáme soubor Seminární práce.docx. Soubor se po poslání zprávy zkopíruje do našeho OneDrive pro firmy do složky Soubory z chatu aplikace Microsoft Teams a nastaví se v něm oprávnění na úrovni úprav pro účastníka chatu (Evu Kolínskou).
  • Soubor může autor či účastník otevřít:
    • z chatu (pohled účastníka)
    • z karty Soubory (pohled autora)
    • z OneDrive pro firmy (pohled autora)
      • Do OneDrive pro firmy můžeme nahlédnout z Teams. Klikneme ve svislém panelu do tlačítka Soubory a vybereme cloudové úložiště OneDrive.
      • V horním vodorovném panelu nástrojů klikneme do tlačítka Otevřít v aplikaci OneDrive.
      • Ve OneDrive pro firmy v řádku souboru klikneme do tlačítka Další akce (…) a vybereme volbu Spravovat přístup. V pravém podokně můžeme upravit oprávnění účastníka na čtení výběrem možnosti oprávnění.
    • Otevřený soubor může autor i další účastník upravovat souběžně. Připomínky je vhodné psát v režimu revizí.
  • Hosté nemohou připojovat do chatu soubory, neboť nemají k dispozici OneDrive pro firmy.

Soubory z příspěvků v kanálu

V roli učitelky Evy Kolínské pošleme v příspěvcích v kanálu Učitelská nástěnka soubor Novinky aplikace Teams:

• V týmu 6.A Informatika v kanálu Učitelská nástěnka v kartě Příspěvky připravíme nový příspěvek:
    • Předmět: Novinky aplikace Teams
    • Text: Věnujte pozornost novinkám v připojeném souboru.
  • V panelu rozšíření pod polem zprávy klikneme do tlačítka Připojit. Soubor do Příspěvků můžeme připojit z kanálů Teams, OneDrive pro firmy nebo z lokálního uložení na počítači.
  • Vybereme volbu Nahrát z počítače, dohledáme soubor Novinky aplikace Teams.docx. Soubor se po poslání zprávy zkopíruje do týmového webu týmu 6.A Informatika do knihovny dokumentů Dokumenty do složky kanálu Učitelská nástěnka.
  • Soubor mohou vlastníci i členové týmu otevřít:
    • z příspěvků
    • z karty Soubory
    • z SharePointu
      • V panelu nástrojů karty Soubory klikneme do tlačítka Otevřít v aplikaci SharePoint.
      • Otevře se týmový web týmu 6.A Informatika a to jeho knihovna dokumentů Dokumenty a v ní složka Učitelská knihovna.
      • V SharePointu v řádku souboru klikneme do tlačítka Další akce (…) a vybereme volbu Spravovat přístup. V pravém podokně můžeme upravit oprávnění jednotlivých skupin:
        • Skupina Vlastníci webu odpovídá vlastníkům týmu.
        • Skupina Členové webu odpovídá členům týmu.
        • Skupina Návštěvníci webu není v Teams využita.
      • Můžeme např. členům webu snížit právo na volbu Může zobrazit (pouze čtení).
  • Hosté nemohou v online schůzkách kanálu používat chat, neboť nemají přístup do příslušné knihovny dokumentů.

Nastavení oprávnění

• Ve vzdělávacích organizacích je v kanálu Obecné (tj. složka SharePointu General) v týmech typu Třída vytvořena automaticky složka Výukové materiály s oprávněním úprav pro vlastníky (učitele) a čtení pro členy (studenty).
  • Obdobně můžeme založit složku Materiály ke čtení v kanálu Učitelská nástěnka:
    • V horním panelu klikneme do tlačítka Nové a vybereme volbu Složka. Vytvoříme složku Materiály ke čtení.
    • V řádku složky Materiály ke čtení klikneme do tlačítka Zobrazit akce (…) a vybereme volbu Otevřít v aplikaci SharePoint.
    • Ve struktuře složek nad seznamem souborů klikneme do úrovně Učitelská nástěnka.
    • V řádku Materiály ke čtení do tlačítka Zobrazit akce a vybereme volbu Spravovat přístup.
    • V pravém panelu Spravovat přístup pro členy webu vybereme volbu Může zobrazit.
    • Členové týmu (studenti) mají nyní v kartě Soubory u názvu složky Materiály ke čtení příznak Jen pro čtení. Nemohou upravovat a odstraňovat soubory ve složce.
  • Soubory můžeme tažením myší přidávat do složek kanálů či do dílčích složek v aplikaci Teams v kartě Soubory nebo v aplikaci SharePoint v knihovně dokumentů Dokumenty v odpovídající složce kanálu.