Přístup k nahrávkám v archivovaných týmech

Uživatelům jsou dostupné i nahrávky z kanálových schůzek v archivovaných týmech. Studenti tak mohou prohlížet i nahrávky předmětů z dřívějších semestrů/pololetí v aplikaci Microsoft Stream.

Nahrávky z kanálových schůzek, v nichž se zpravidla odehrává online výuka, jsou zpravidla ukládány automaticky do úložiště aplikace Microsoft Stream. (Netýká se nahrávek v plánu A1, které je nutné ručně stáhnout a uložit do Streamu, a nahrávek od roku 2021, kde si uživatel může vybrat mezi umístěním nahrávky v Stream, OneDrive pro firmy či SharePointu.)

Pro archivaci týmu (např. kurzu na vysoké škole či třídopředmětu na střední či základní škole):

• Není tým dostupný jeho členům.
  • Týmový web vytvořený s týmem je zpravidla (pokud nenastaví archivující jinak) dostupný členům jen ke čtení.
  • Zůstává dostupná skupina Office 365, která byla vytvořena se založením týmu.
  • Členům týmu zůstávají dostupné nahrávky kanálových schůzek dohledáním v Microsoft Stream, je vhodné sdružit je kanálu Microsoft Stream.

Doporučení:

• Nerušit týmy, pouze je archivovat.
  • Nahrávky týmu sdružit do kanálu ve Stream.
  • Informovat členy týmu o existenci kanálu ve Stream např. seznamem kanálů historických nahrávek.
  • Do kanálu Streamu starších nahrávek (semestrů, pololetí) lze doplnit oprávnění pro novější týmy.

Sdružení nahrávek týmu do kanálu Streamu

• Ze spouštěče aplikací Microsoft 365 vybereme aplikaci Microsoft Stream.
  • Vytvoříme kanál kurzu/třídopředmětu. V horní nabídce klikneme do tlačítka Vytvořit a vybereme volbu Kanál.
  • Založíme kanál, v jehož názvu upřesníme semestr/pololetí. Do popisu uvedeme název předmětu a jeho vyučujícího. Případně doplníme vhodný obrázek kanálu.
  • V zobrazeném kanálu Stream klikneme do tlačítka Upravit výchozí pořadí. Nastavíme řazení dle Názvu. Klikneme do tlačítka Hotovo.
  • V týmu v kanálu,  v němž jsme nahrávali, v kartě Příspěvky rozbalíme odpovědi ke schůzce, vyhledáme jednotlivé nahrávky. Vedle miniatury nahrávky klikneme do tlačítka Další možnosti (…) a vybereme volbu Otevřít v Microsoft Stream.
  • V Microsoft Stream klikneme v panelu nástrojů do tlačítka Další akce (…) a vybereme volbu Aktualizovat podrobnosti o videu.
  • Vyplníme vhodný název nahrávky např. U028 –  9. týden. (Před jednocifernými čísly vynecháváme 2 mezery, aby byly nahrávky chronologicky řazeny.
  • V prostřední sekci Oprávnění v polí Sdílet s vybereme Kanály a vyhledáme vhodný kanál např. U028 ZS 2020/2021.
  • Klikneme do tlačítka Použít.

Archivace týmu

• V desktopové aplikaci tým předmětu přejmenujeme tak, aby na začátku obsahoval semestr/pololetí, např. 2019/2020 ZS U3V U028 Cestování a toulky po Čechách a na Moravě.
  • Klikneme v zobrazení Seznam v levém panelu do tlačítka Týmy. Pod seznamem týmů klikneme do tlačítka Další možnosti (ozubené kolečko) a vybereme volbu Spravovat týmy.
  • Na konci řádku týmu klikneme do tlačítka Další možnosti (…) a vybereme volbu Archivovat tým.

Odkaz na kanál Streamu

• V aplikaci Microsoft Stream klikneme v horní nabídce do tlačítka Můj obsah a vybereme volbu Kanály.
  • Vyhledáme kanál a v jeho pravém dolním rohu klikneme do tlačítka Další akce (…) a vybereme volbu Sdílet.
  • Zobrazí se přímý odkaz na kanál. Kliknutím do tlačítka Kopírovat jej zkopírujeme do schránky. Obsah schránky využijeme v seznamu historických kanálů Streamu např. na veřejně stránce v aplikaci Sway.

Rozšíření oprávnění kanálu Streamu

• Pokud chceme zpřístupnit kanál i jinému týmu, musíme zpřístupnit jednotlivé nahrávky jinému týmu do jeho kanálu.
  •  V aplikaci Microsoft Stream klikneme do tlačítka Můj obsah a vybereme volbu Kanály. Vyhledáme kanál.
  • Klikneme do názvu kanálu a pro jednotlivé nahrávky kanálu klikneme do tlačítka Aktualizovat podrobnosti o videu (tužka) a rozšíříme v prostřední sekci Oprávnění sdílení pro další kanál. S kanálem se rozšíří automaticky také oprávnění pro přístupnost nahrávky příslušné skupině (týmu).
  • Alternativně můžeme pro nový tým vytvořit účelový „historický“ kanál.

Vlastnictví nahrávky

• Přístup k nahrávce může nastavovat pouze vlastník nahrávky. Vlastníkem nahrávky je organizátor schůzky a nahrávající.
  • V sekci Oprávnění můžeme doplnit další jednotlivé čtenáře a povýšit je na vlastníky zaškrtnutím ve sloupci Vlastník, např. do předmětu U028 můžeme doplnit k organizátoru Tomáši Kubálkovi a nahrávajícímu Tomáši Lösterovi dalšího vlastníka Terezu Hortovou.