Rajská budova vyřeší kapacitní problém
Rozhovor s Ing. Jiřím Křížem, kvestorem VŠE v Zpravodaji VŠE 2004/4
S výstavbou Rajské budovy jsou spojena mnohá pozitivní očekávání studentů, pedagogů i vědců. Podaří se je naplnit?
Chtěl bych nejprve upřesnit rozsah současné výstavby. Jde samozřejmě v prvé řadě o Rajskou budovu, která bude stát blízko ulice U Rajské zahrady. Současně se ovšem provádí rekonstrukce stávajícího objektu menzy Italská, kde se bude nastavovat jedno patro. Je to třetí nadzemní podlaží, kde budou umístěny nové aktivity.
Jaká jsou očekávání? Účelem stavby je v podstatě uzpůsobit kapacitní možnosti školy jak potřebám studentů, tak potřebám učitelů. Myslím si, že z hlediska kapacitního vytížení školy je naše škola v současné době na předním místě s maximálním nebo největším vytížením kapacit vůbec ze všech 24 veřejných vysokých škol. Podle mého názoru má nejvyšší vytížení, pokud jde o velikost výukové plochy na jednoho studenta i plochy pracoven učitelů na jednoho učitele. Smyslem nebylo navyšovat výukovou kapacitu a kapacitu pracoven učitelů, abychom mohli přijímat stále vyšší počty studentů, ale spíše uzpůsobit kapacitu opravdové potřebě. Dobře víme, že máme dnes zaveden režim dvouhodinovek s kratičkými přestávkami, kdy se v období přestávek studenti hromadí na chodbách, stojí fronty na sociálním zařízení nebo v menze. Je to opravdu přetížené. Jde tedy o to, aby se našlo více kapacit, aby se výuka mohla rozvolnit, aby se dvouhodinovky pokud možno odbouraly, aby se našlo více prostoru pro další aktivity, zejména však pro vědeckou práci.
Na škole působí několik vědeckých pracovišť. Budou přemístěna z dislokovaných pracovišť, tedy z budov ve Štěpánské a Černé ulici také do Rajské budovy?
Nemohu tvrdit, že se soustředí do Rajské budovy. Některá pracoviště už to předurčeno mají, ale to nejsou pracoviště vědecká. Je to například Centrum tělesné výchovy, které sídlí ve Štěpánské. To bude přemístěno do nástavby stávající menzy. Tam bude umístěno celé zázemí včetně tělocvičných sálů. To vím zcela jistě. Ostatní pracoviště budou přemístěna do areálu na Žižkově, ale bude záležet na rozhodnutí dislokační komise a rozhodnutí příslušných děkanů fakult, jak si s těmi novými plochami uspořádají svá stávající pracoviště. Může se stát, že pracovníci z objektů Černá a Štěpánská se po uvolnění těchto objektů nepřemístí do Rajské budovy na Žižkově, ale že budou přemístěni do ploch nové budovy či staré budovy, které se uvolní na fakultách. Bude záležet na koncepci dislokačního rozhodnutí a na představách děkanů fakult o tom, jak jim lépe vyhovuje uspořádání kateder a dalších pracovišť, která mají na fakultě.
Ví se už něco o dislokační koncepci?
Problematiku dislokací má ve své kompetenci pan prorektor Revenda. Paní rektorka mu tento úkol zadala a on již učinil první kroky v dané věci. Oslovoval například všechna dislokovaná pracoviště ve Štěpánské a v Černé a dělal si představy jednak o časové možnosti uvolnění prostor a určitě si dělá představy i o koncepci dislokace. Materiál, který by existující názory shrnoval nebo který by tuto koncepci už jednoznačně precizoval, zatím k dispozici není. Očekávám, že vznikne v dohledné době a že bude zařazen do jednání kolegia rektorky ještě teď v zimním semestru.
Co se stane s dislokovanými pracovišti?
Investiční záměr celé výstavby Rajské budovy a nástavby menzy je koncipován tak, že financování těchto staveb probíhá ze tří zdrojů. Zhruba polovinu ze všech rozpočtovaných zdrojů pokrývají zdroje ze státního rozpočtu a zhruba druhá polovina je kryta ze zdrojů VŠE. Z těchto zdrojů školy bude část prostředků získána prodejem objektů ve Štěpánské a Černé. Původní představa se oproti počátečnímu zadání nezměnila. Možná se oproti situaci před pěti lety mírně pozměnily tržní relace z hlediska dnešní koupěschopné poptávky po vstupu do EU.
Budete mít více koupěschopných zájemců?
V této chvíli probíhá výběrové řízení na kupce pro oba objekty nebo každý objekt zvlášť. 20. září skončila možnost předložení nabídek a nyní se vyhodnocují. Vlastní prodej objektu je zcela v kompetenci správní rady VŠE. Ve správní radě byl záměr prodeje projednán a schválen letos v dubnu. Pokud získáme relevantní nabídky na prodej obou objektů, předložíme návrh případného prodeje ke schválení správní radě na říjnovém zasedání.
Není to škoda, prodávat budovy v centru? Mohly by se využít například jako hotel pro hostující profesory nebo zahraniční studenty na stáži.
Naše zkušenost je jiná. Myslím si, že by škola měla využít synergického efektu soustředění všech kapacit v areálu na Žižkově. Současné využití ploch například v budově ve Štěpánské je úplně přesným obrazem toho, jak se liší možnosti a schopnosti podnikání školy oproti podnikatelským subjektům.
V současné chvíli kromě bytů máme zhruba jednu třetinu nebytových prostorů obsazenou a ostatní zejí prázdnotou. U obsazených prostor trvale diskutujeme o výši nájemného, protože my se chováme příliš sociálně, než to bývá v podnikání zvykem. Pro podnikatele může představovat zajímavý efekt výhodná poloha Černé i Štěpánské v centru města. Tento efekt ale nemůže inkasovat veřejná vysoká škola. Pro nás je důležité, abychom měli k sobě blízko, abychom mohli společně komunikovat. Roztříštěná dislokovaná pracoviště, ať už jsou v centru nebo na okraji města, to je vždycky špatně. Všechny školy hledají synergický efekt.
Pokud jde o ubytovací kapacity VŠE, máme je na Veleslavíně. Musím ale říci, že nejsou využívány na 100 %. Investovat do hotelu nebo do ubytovacího zařízení takové kategorie, abychom získali adekvátní bydlení hostujících profesorů, to by byl obrovský výdaj a obávám se, že nikoli rentabilní.
Největším dislokovaným pracovištěm je Jižní Město. Bude využíváno i nadále pro výuku v prvním ročníku?
Jižní Město zůstane. Je pochopitelné, že v rámci dislokační koncepce se bude muset znovu posuzovat, zda dříve nastolená koncepce využití Jižního Města, kde studují první ročníky, zůstane beze změn, nebo zda se udělá nějaká drobnější nebo zásadnější změna.
Jak změní výstavba Rajské budovy život studentů?
To zatím nechci předbíhat, ale pro studenty jsou tu základní dva přínosy: první je v tom, že studenti v naší škole zatím působí, troufnu si říci, v takové anonymitě. Vzájemně se neznají a my jim nedáváme prostor pro to, aby se poznali, nemají místo, kde by se mohli shromáždit, kde by mohli společně diskutovat, konsultovat nebo si udělat nějaké představení nebo podobnou akci. V Rajské budově je koncipována dvorana, která by měla být takovým středem, shromaždištěm studentů, místem jejich vzájemného potkávání, kde by měli mít možnost i podiskutovat, občerstvit se.
Druhá výhoda pro studenty, myslím, je, že by se mělo podařit rozvolnit výuku. Dnes je známo, že když probíhá nějaký kurz, nějaký předmět, o který je velký zájem, tak se ve staré budově jen přenášejí volné židle z jedné místnosti do druhé, protože se studenti do posluchárny prostě nevejdou. Výukové prostory jsou vytěžovány od rána do pozdního večera. Čili myslím si, že by studentům ta nová výuková kapacita měla přinést i to, na co jistě čekají, aby se změnila organizace výuky, aby měli více času, více přestávek, aby se mohli v klidu najíst a nestáli fronty v menze.
Dostane přívětivější tvář i menza?
V rámci rekonstrukce menzy probíhá i rekonstrukce varny a ještě na poslední chvíli se nám podařilo do rekonstrukce zakomponovat závěry ankety, která s firmou Eurest proběhla v prvním pololetí tohoto roku. Mělo by se rozšířit spektrum nabízené stravy o minutkovou kuchyň, pasta bar a další moderní stravovací služby na bázi rychlého občerstvení, takže by student již neměl být vázán jenom na tu klasiku, to jest polévka plus hlavní jídlo, ale měl by mít možnost vybírat i z jiných druhů stravy, přičemž by i na tato jídla dostával dotaci ze státního rozpočtu.
Knihovna zůstane na svém místě, nebo se bude stěhovat?
Pokud jde o knihovnu, ta si myslím, že v současné chvíli je a dlouhodobě bude dislokována ve staré budově. V souvislosti s výstavbou Rajské budovy se uvažuje o tom, že se přemístí některé kanceláře z prostor staré budovy a knihovna, respektive část studovny se rozšíří do těchto prostor. Co s knihami bezprostředně souvisí, je i to, že v Rajské budově už bude umístěna prodejna nakladatelství včetně příslušného zázemí a skladových prostor. Chtěli bychom převzít aktivity spojené s prodejem ekonomické literatury do vlastních rukou. Namísto prodejny skript už bychom měli mít jaksi zajímavou vlastní prodejnu, prodejnu Nakladatelství Oeconomica, kam bychom chtěli potom soustředit širokou veřejnost mající zájem o ekonomickou literaturu.
Jaké budou výhody pro učitele?
Současná přehuštěnost učitelských pracoven je katastrofální. Učitelé se často u stolu střídají, kdyby se sešli najednou, neměli by se kam posadit. Je to opravdu nedůstojné. Navíc škola v době, kdy se koncipoval záměr na výstavbu Rajské budovy, měla a dosud stále má zájem na zvyšování počtu pedagogů. Před pěti lety se uvažovalo o navýšení tuším zhruba o 170 až 180 učitelů. Což bylo obrovské číslo a časem se ukázalo, že nejsme schopni tyto počty naplnit. Myslím si, že na vině je i to nedůstojné prostředí, jak dneska učitelé sedí. Protože v Rajské budově je 133 kanceláří, chtěli bychom touto kapacitou zajistit důstojné podmínky pro práci učitelů i pro jejich vědeckou práci. V těch podmínkách, kde dneska byli, se vědecky pracovat dá jen velmi sporadicky.
Jaký je časový horizont celé akce?
Celá rekonstrukce menzy Italská a výstavba Rajské budovy má řadu uzlových etap. Nejbližší z nich je zprovoznění menzy. Podle posledních informací, které mám k dispozici, by měla být menza zprovozněna k 1. listopadu 2004. Znamená to ale, že se podaří dokončit všechny práce tak, jak byly zaznamenány v harmonogramu. Předpokladem je, že získáme kladné vyjádření i Ministerstva školství, kterému jsme příslušný návrh mimořádného režimu postoupili. Druhou uzlovou etapu představuje převzetí objektu Rajské budovy. Mělo by k němu dojít 20. července 2005, čili těsně po skončení letního semestru. Termín je systémově komponován tak, aby bylo možno přes prázdniny objekt zkolaudovat a obsadit tak, aby k začátku akademického roku 2005/2006 už mohl být provozován. Jakmile bude objekt zkolaudován a jakmile budou platná dislokační rozhodnutí, dojde ke kulovému blesku a začnou se přemisťovat pracoviště. To všechno by mělo proběhnout do poloviny září příštího roku, aby od druhé poloviny září již mohla probíhat výuka a zejména aby rozvrh výukových hodin mohl počítat s učebnami v Rajské budově.
Takže nepočítáte s žádnými provizorními opatřeními?
Provizorní opatření souvisí s dobou, kdy budeme uvolňovat objekty Černá a Štěpánská, a dobou, než budeme moci tyto pracovníky už do nových či stávajících prostor v areálu Žižkov umístit. Zatím je představa taková a jsou tak formulovány soutěžní podmínky na prodej obou objektů, že škola by měla uvolnit oba objekty nejpozději do poloviny července 2005, pokud se nedohodne s kupujícím jinak. Počítáme s tím, že aktivity učitelů by mohly do června skončit a potom jsou prázdniny. Navíc zpravidla vybavení, které mají dnes v objektech Černá a Štěpánská, si příslušní pracovníci asi nebudou brát s sebou, s výjimkou počítačů a osobních věcí. Kanceláře budou vybaveny nábytkem, takže předpokládáme, že by to bylo nejjednodušší a nejpohodlnější řešení pro všechny zúčastněné.
Prozradíte alespoň rámcově, jaká je očekávaná prodejní cena budov v Černé a Štěpánské ulici?
Nechtěl bych se pouštět do spekulací, ale samozřejmě že jsme si nechali udělat znalecké ocenění obou nemovitostí, a to jednak vyhláškové dle platných vyhlášek, jednak tržní. A jaksi nebezpečí našeho rozhovoru je v tom, že Zpravodaj čte spousta lidí a já bych nerad porušil podmínky výběrového řízení. Takže skutečně jen rámcově. V současné době se domníváme, že tržní hodnota obou nemovitostí se bude pohybovat někde kolem 120 mil. Kč dohromady. Je to samozřejmě otázka poněkud spekulativní. Je možné, že se najde kupec pro obě nemovitosti najednou, nebo budou zájemci o každou budovu zvlášť, ale pořád věřím, že v součtu kupní cena obou nemovitostí by se mohla okolo této částky pohybovat.
Jakou část ceny Rajské budovy prodejem obou nemovitostí pokryjete?
Rajská budova včetně nástavby menzy má rozpočtované náklady pod hranicí 600 mil. Kč. Čili dá se říci, že prodejem pokryjeme zhruba jednu pětinu celkových nákladů.
Chtěl byste dodat něco podstatného, o čem jsme zatím nehovořili?
Myslím si, že je tu jeden podstatný aspekt. Alespoň z mé zkušenosti vyplývá, že je dobře, když se kapacity školy integrují. Myslím si, že tento areál právě stavbou Rajské budovy a nástavbou menzy bude dotvořen a bude tvořit kompaktní celek. V tomto směru bychom na tom mohli být nejlépe ze všech veřejných vysokých škol. Efekt synergie se samozřejmě projeví potom i v provozních nákladech školy jako celku. Je štěstí pro školu, že se nám podařilo získat pozemky přiléhající k areálu, získat stavební povolení a objekty postavit. Budeme moci velmi efektivně hospodařit v rovině provozních nákladů.
Na jak dlouhou dobu do budoucna je Rajská budova řešením kapacitního problému?
Připomněl bych, jak to bylo historicky. Tato škola vždy v určitých cyklech něco přistavěla a o něco se posunula dál. Podle mne bylo velkou chybou, že se v době ještě na sklonku osmdesátých let stavěla kapacita mimo žižkovský areál. Kdyby to, co stavíme dnes my, se tehdy postavilo v tomto areálu, mohlo se už tenkrát založit řešení velkorysejší. Stará budova je ještě z první republiky z minulého století, nová budova se přistavovala v sedmdesátých letech, objekt menzy se kolaudoval v roce 1989, potom přišla kapacita na Jižním Městě. Tu jsme kolaudovali, tuším, v roce 1994 a teď jsme v dalším cyklu, kdy v roce 2005 by měla být nová Rajská budova. Myslím si, že nejméně na deset let, možná na 20 let budeme mít vystaráno. V každém případě jsem ale přesvědčen, že s novou kapacitou bychom těch 20 let mohli být na velmi slušné kvalitativní úrovni. Právě proto, že to bude kampus, ucelený areál, se vším zázemím, které potřebujeme.
Máte pocit, že o všem, co souvisí s výstavbou Rajské budovy, jsou studenti i učitelé dostatečně informováni?
Myslím, že ano. Rád bych čtenáře Zpravodaje upozornil na to, že pravidelně aktualizujeme vývěsku, včetně modelu Rajské budovy a nástavby menzy. Kdo by se chtěl seznámit s přesnými rozměry, s půdorysy jednotlivých podlaží, kolik je tam výukových ploch, kolik je tam kanceláří, jak vypadá velká posluchárna, má možnost přímo ve vestibulu nové budovy se informovat. Je tam i aktualizovaný harmonogram postupu prací.
doc. Ing. Eva Klvačová, CSc., vedoucí Institutu
integrace ČR do evropské a světové ekonomiky
Fakulty mezinárodních vztahů
integrace ČR do evropské a světové ekonomiky
Fakulty mezinárodních vztahů