Kvíz v aplikaci Zadání v Teams

Aplikace Zadání v rámci Teams (dostupná ve vzdělávacích organizacích) umožňuje zadat studentům týmu (předmětu či třídy) vypracování kvízu připraveného v aplikaci Forms. Učitel může odevzdaný kvíz okomentovat a případně upravit bodové hodnocení.

Výchozí předpoklady:

• Dříve byl založen tým jednotlivého předmětu v jednotlivé třídě, např. 6.A Informatika.
  • Učitel předmětu má licenci Office 365 A1 či A3 pro zaměstnance školy. Učitelem je Eva Kolínská. Je učitelem (vlastníkem) týmu 6.A Informatika.
  • Studenti mají licenci Office 365 A1 či A3 pro studenty. Studenty jsou Marie Sladká, Milan Smetana a další.

Nejprve v roli učitele připravíme v aplikaci Forms kvíz se třemi otázkami:

• Z portálu Microsoft 365 spustíme aplikaci Forms.
  • V seznamu formulářů rozbalíme nabídku tlačítka Nový formulář a vybereme volbu Nový kvíz. Kvíz se od formuláře liší bodováním odpovědí.
  • Zadáme nadpis kvízu: Microsoft 365.
  • Pro kvíz můžeme vybrat také obrázek a zadat popis.
  • Klikneme do tlačítka Přidat nový a z nabídky druhu otázek vybereme Volba.
  • Upřesníme parametry 1. otázky:
    • Otázka: Kde je datové centrum Microsoftu pro ČR?
    • Možnost 1: Praha
    • Možnost 2: Dublin (Na konci řádku klikneme do tlačítka Správná odpověď.)
    • Body: 10
    • Na konci řádku otázky klikneme do tlačítka Vytvořit mediální soubor.
      • V pravém podokně vybereme volbu Obrázek.
      • Do vyhledávacího pole zapíšeme text datové centrum, klikneme do vyhledávacího tlačítka a vybereme vhodný obrázek a klikneme do tlačítka Přidat.

• Zadáme 2. otázku:
    • Klikneme do tlačítka Přidat nový a vybereme druh Text.
    • Otázka: Název aplikace pro týmovou spolupráci
    • Klikneme do tlačítka Přidat odpověď a postupně přidáme dvě správné odpovědi:
      • Teams
      • Microsoft Teams
    • Body ponecháme zkopírované z předchozí otázky: 30

• Zadáme 3. otázku:
    • Klikneme do tlačítka Přidat nový a vybereme druh Pořadová škála (z rozšířené nabídky zobrazené kliknutím do poslední tlačítka panelu).
    • Otázka: Seřaďte sestupně dle rozsahu objekty Teams
    • Možnost 1: tým
    • Možnost 2: kanál
    • Možnost 3: příspěvek
    • Pořadí možností zadáme správné, při omylu můžeme pořadí tažením za úchyt před možností změnit. Odpovídající student bude mít možnosti promíchané.
    • Body ponecháme: 30

Kvíz využijeme v aplikaci Zadání v Teams:

• V aplikaci Teams v týmu předmětu třídy v kanálu Obecné zobrazíme aplikační kartu Zadání.
  • Klikneme do tlačítka Vytvořit a vybereme volbu Kvíz.
  • Vybereme připravený kvíz Microsoft 365.
  • Kliknutím do tlačítka Nový kvíz bychom mohli v aplikaci Forms vytvořit nový předem nepřipravený kvíz.
  • Klikneme do tlačítka Další.
  • Pro nové zadání je vyplněna většina parametrů.
  • Maximální počet bodů je vyplněn součtem bodů za jednotlivé otázky kvízu.
  • Obdobně jako jako při tvorbě zadání typu odevzdávárny upřesníme termín odevzdání.
  • Pod názvem kvízu doplníme kategorii cloud.
  • Doplníme pokyny: Vyplňte kvíz.
  • Kliknutím do tlačítka Uložit bychom mohli uložit bez publikace.
  • Publikaci provedeme tlačítkem Naplánovat (naplánované zadání) nebo Zadat (neplánované zadání).

Další postup z pohledu studenta:

• Jsme upozorněni na nové zadání zvýšením čísla v informačním kanálu Aktivita a zmínkou v kanálu Obecné našeho předmětu.
  • V týmu předmětu v kanálu Obecné v kartě Zadání klikneme do řádku kvízu. Na konci řádku je potenciální maximální počet bodů za kvíz, tj. 30.
  • V okně zadání kvízu klikneme do tlačítka s názvem kvízu v sekci Moje práce.
  • Na 1. otázku odpovíme správně Dublin.
  • Na 2. otázku odpovíme textem Týmy.
  • Na 3. otázku odpovíme pořadím tým, příspěvek, kanál.
  • Klikneme do tlačítka Odeslat.
  • Ve Forms učitel neupravil parametr zobrazování výsledků, proto kliknutím Zobrazit výsledky můžeme zobrazit vyhodnocení.
  • Vidíme dosažený počet bodů a správné odpovědi. Špatně zodpovězené otázky jsou podbarveny červeně.
  • Klikneme do tlačítka Zavřít.

Další postup z pohledu učitele:

• Jsme upozorněni na nové vypracování kvízu zvýšením čísla v informačním kanálu Aktivita a zmínkou v kanálu Obecné našeho předmětu.
  • V týmu třídy v kanálu Obecné v kartě Zadání klikneme na názvu kvízu Microsoft 365 (v řádku kvízu vidíme, že kvíz byl odevzdán jedním studentem).
  • V seznamu studentů klikneme na řádek studenta.
  • K otázce 2 doplníme 8 bodů.
  • Napravo od otázky 2 klikneme do tlačítka Zadat slovní hodnocení a doplníme text: Používá se pouze anglický název aplikace Teams.
  • Obdobně bez změny počtu bodů doplníme k otázce 3 slovní komentář Příspěvky jsou v kanálu.
  • Vpravo nahoře klikneme do tlačítka Zavřít.
  • V seznamu studentů vybereme studenta či více studentů zaškrtnutím na začátku řádku a vpravo nahoře klikneme do tlačítka Vrátit.

Závěr z pohledu studenta:

• Jsme upozorněni na opravený kvíz zvýšením čísla v informačním kanálu Aktivita, zvýšením čísla v Chatu a červeným kolečkem u aplikace Zadání.
  • V týmu 6.A Informatika v kanálu Obecné v kartě Zadání již vidíme pro kvíz zvýšený počet bodů.
  • Klikneme do názvu kvízu Microsoft 365.
  • Ve vypracovaném kvízu vidíme u otázek slovní hodnocení učitele.
  • V kartě Známky vidíme přehledný počet bodů za zadání (odevzdávárny) i kvízy.