Historie verzí ve OneDrive pro firmy

Při úpravě souborů ve OneDrive pro firmy se automaticky vytváří historie verzí souborů. Můžeme si prohlédnout verze a vrátit se k jedné z nich.

V roli Marie Sladké vytvoříme ve složce Seminární práce soubor ve Wordu Online výuka, který upravíme odstraněním jednoho odstavce. Vrátíme se k verzi souboru s odstraněným odstavcem.

Postup v roli Marie Sladké:

• Z portálu Microsoft 365 spustíme aplikaci OneDrive pro firmy.
  • V panelu nástrojů klikneme do tlačítka Nové a vybereme volbu Složka.
  • Složku nazveme Seminární práce a klikneme do tlačítka Vytvořit.
  • Kliknutím do názvu složky otevřeme složku Seminární práce.
  • Vytvoříme nový soubor. V panelu nástrojů do tlačítka Nové a vybereme volbu Dokument Wordu. Dokument se otevře v další kartě prohlížeče.
  • Ve webové aplikaci Wordu klikneme v titulkovém pruhu do názvu Dokument a přejmenujeme jej na Online výuka. Klikneme mimo okno zadávání názvu. Soubor je přejmenován.
  • Do souboru zapíšeme text:
    • Formy výuky:
      • prezenční (učitel i studenti ve třídě),
      • hybridní (učitel a část studentů ve třídě, část studentů mimo třídu),
      • online (učitel i studenti mimo třídu).
    • Zařízení pro účast na online výuce:
      • počítač či notebook,
      • tablet,
      • mobil.

• Dokument se automaticky ukládá.
  • Zavřeme kartu prohlížeče Online výuka.
  • V seznamu souborů ve OneDrivu je uveden soubor jako nový (s modrou září v levém horním rohu názvu, která se bude zobrazovat dva dny). Vidíme, že jsme jej uložili nedávno v roli Marie Sladké, velikost souboru 12,2 kB, soubor není sdílen.
  • Klikneme do názvu souboru a znovu jej tak otevřeme v další kartě prohlížeče.
  • V dokumentu odstraníme druhou položku Zařízení pro účast na online výuce včetně výčtu.
  • Kartu Wordu opět zavřeme.
  • Velikost souboru se snížila na 12 kB. (V případě potřeby načteme znovu obsah stránky prohlížeče, aby se údaje aktualizovaly.)
  • Kurzor myši přesuneme na řádek souboru. Klikneme do tlačítka Další možnosti … a vybereme volbu Historie verzí.
  • Zobrazí se historie verzí. Obnovíme dokument s neodstraněnou částí.
  • V řádku předposlední verze 2.0 klikneme do tlačítka Další možnosti (…) a vybereme volbu Otevřít soubor.
  • Povolíme spuštění aplikace Word kliknutím do tlačítka Spustit aplikaci Word. Neobnovená verze se zobrazuje v desktopové aplikaci Word. Ujistíme se, že jsme vybrali správnou verzi a zavřeme Word.
  • V řádku předposlední verze 2.0 klikneme do tlačítka Další možnosti (…) a vybereme volbu Obnovit.
  • Vytvoří se další verze dokumentu 2.0 jako verze 4.0. Kliknutím do názvu ji otevřeme. Vidíme, že je to verze s původně odstraněnou částí Zařízení pro účast na online výluce.
  • OneDrive vytváří 256 verzí. Verze můžeme odstraňovat. Pokud se vytvoří 256 verzí, jsou postupně odstraňovány nejstarší verze.